Rodzaje żwirków dla kotów.
Jakie żwirki stosować dla kotów?
Teoretycznie można jako podłoże do kuwety użyć zwykłego piasku, metoda ta ma jednak jedną bardzo istotna wadę – piasek nie pochłania zapachów.
Podstawową zaletą żwirków jest to właśnie, że pochłaniają zapachy. Żwirki (inaczej zwane też piaskami do kuwet) dla kotów sprzedawane są w wielu postaciach
Ogólnie żwirki możemy podzielić na trzy podstawowe grupy:
żwirki silikonowe
żwirki bentonitowe
żwirki drewniane
Żwirki silikonowe
Mają postać przezroczystych kryształków Zaleta ich jest to, że kuweta nie wymaga czyszczenia po każdym użyciu. Dzieje się tak dlatego, że żwirki silikonowe pochłaniają koci mocz i gromadzą go wewnątrz granulek. Kuweta nie wymaga zatem czyszczenia po oddaniu przez kota moczu. Opakowanie starcza na miesiąc użytkowania przez jednego kota. W praktyce jednak, żwirek wymaga wymiany po około 2-3 tygodniach.
Żwirki bentonitowe
Żwirki bentonitowe to chyba najpowszechniej stosowane obecnie podłoża dla kotów. Swym wyglądem przypominają żwirek . W kuwecie po nasikaniu przez kota zbrylają się tworząc łatwe do usunięcia kulki. Żwirki bentonitowe sa tańsze od silikonowych i bardzo dobrze pochłaniają zapachy. Nie można ich wyrzucać do toalety ponieważ mogą prowadzić do zatkania odpływu
Żwirki drewniane
Żwirki drewniane są bardzo zróżnicowaną grupą – łączy je w zasadzie tylko to, że wykonane są z drewna. Podobnie jak żwirki bentonitowe niektóre z nich zbrylają się co ułatwia oczyszczanie kuwety, można go wyrzucać do toalety. Na rynku dostępne są również żwirki drewniane, które pod wpływem kociego moczu rozpadają się. Nie ma tutaj potrzeby sprzątana po każdym oddaniu moczu przez kota. Po pewnym okresie stosowania wymienia się całą cały wkład w kuwecie.
Podsumowanie
Przy doborze żwirków bardzo ważne jest kot. To tak naprawdę on zadecyduje czy dane podłoże mu odpowiada i jego zdanie będzie tu decydujące. Dobór właściwego żwirku ma również bardzo istotne znaczenie zdrowotne dla naszego kota. Jeśli kot nie będzie akceptował określonego podłoża może to prowadzić do rzadszego oddawania moczu, co z kolei możne być czynnikiem wpływającym na rozwój chorób dolnych dróg moczowych u kotów, szczególnie istotnych u zwierząt po kastracji/sterylizacji. Każdy rodzaj ma swoje wady i zalety.
Pinio jeden z polularniejszych podłoży dla kotów należący do żwirków drewniancyh
Żwirek ten dostępny jest w różnych zapachach
Benek jest przedstawicielem żwirków bentonitowych
On również dostępny jest w róznych zapachach
Żwirki silikownowe dostępne są w różnych zapachach i o różnej wilekości granulek